Serie A, etapa a 22-a. La prima volta

Dacă tot aștepți mult să faci ceva pentru prima oară, măcar fă-o cum trebuie. Studiu de caz în Serie A: Sassuolo și Lecce.

Sassuolo nu o bătuse niciodată pe Roma, în 13 meciuri. Cumva, o ciudățenie, pentru că asta era o echipă care mult timp a reușit să le țină în joc de glezne pe Inter și pe Milan, iar în anumite momente chiar i-a încurcat și pe ăia din Torino. Doar capitolinilor nu reușea să le dea de capăt. Asta până sâmbătă. S-a terminat cu ghinionul, ar spune superstițioșii.

Încă din primele minute s-a văzut că istoria era pe cale să se schimbe. După un sfert de oră se făcuse deja 2-0. Doppietta Caputo. Al doilea gol, la capătul unui contraatac minunat. În mai puțin de 30 de minute, scorul a devenit 3-0. Djuricic a înțepat-o pe sub Pau Lopez, din assistul lui Berardi. Meciul părea gata, dar Dzeko a marcat în startul reprizei a doua (golul 100 al carierei în giallorosso). Consigli a venit cu parada etapei aproape imediat (o să vă dați voi seama la ce mă refer) și a evitat un 3-2 care ar fi complicat serios lucrurile. A fost totuși 3-2, deși Roma a rămas în 10, după eliminarea lui Pellegrini. Veretout a dat-o în ațe de la 11 metri, pentru că Boga a făcut un henț cretin. Ivorianul s-a revanșat un minut mai târziu, cu una dintre execuțiile lui șmechere. Când va învăța să joace și cu restul echipei și să nu mai comită cazzate, s-ar putea să avem parte de un fotbalist vecin cu fuoriclasse.

S-a terminat 4-2, a treia înfrângere pentru Roma în ultimele 5 etape. O inconstanță a cărei imagine e chiar prestația asta, venită la doar o săptămână după cea foarte bună din Derby della Capitale, și care, pe termen lung, ar putea s-o coste locul de Liga Campionilor. De pe care iar a coborât, dacă tot veni vorba.

Lecce era singura echipă din Serie A care nu bătuse pe nimeni acasă. Reușise să încurce Răul și a chinuit-o serios pe Inter, dar atât. Și apoi a venit în vizită dom’ profesor Mazzarri. Nu luase decât 11 goluri în precedentele două meciuri: 0-7 cu Atalanta, în campionat, și 2-4 cu Milan, în Coppa, după prelungiri. Bine, cu „verișorii” a fost și ceva ghinion, pentru că Toro a fost egalată în minutul 90+2, după un șut deviat. Dar era clar că treaba nu mai mergea acolo. Chiar și așa, nimeni nu a anticipat ce a urmat.

Lecce nu doar că a câștigat în sfârșit pe Via del Mare, dar a făcut și scor. 4-0 s-a terminat, cu tot cu golul etapei, marcat de copilul de suflet al locului, Falco.

Și astfel s-a încheiat epoca Mazzarri la Torino. Oficial, cică s-au înțeles asupra rezilierii contractului. Neoficial, nu s-ar fi ajuns aici dacă era ceva de capul ăluia de pe bancă, dai! Moreno Longo, băiatul cu mutră de mafioso, fost la Frosinone, trebuie să facă ordine la echipă.

La capolista

A bătut-o cu 3-0 pe Fiorentina, acasă. Nu a fost așa dezechilibrat meciul. La 0-0, viola a avut șansele ei, inclusiv un călcâi al lui Chiesa, atât de absurd, încât probabil acum am fi vorbit despre golul sezonului. S-a întins Szczesny, a păstrat scorul neschimbat și aia a fost. Cristinel a mai înfipt două, ambele din penalty, iar De Ligt a închis tabela pe final. După, mare scandal, cu patronul toscanilor care a acuzat arbitrajul. A spus multe și, în general, sunt chestii cunoscute de cei care consumă il calcio. Doar că acum nu a fost cazul de japcă. Singura problemă e că, în etapa trecută, la Inter – Cagliari, la o fază practic la fel ca cea în urma căreia zebrele au primit al doilea rigore, ai mei nu au primit. Dublu standard, astea. Move on!

Le altre

Bologna – Brescia 2-1. În 4 din precedentele 5 etape, „Rândunelele” au condus. Nu au câștigat niciunul din meciurile alea. De 3 ori au luat gol în minutul 90 sau după. Pe Dall’Ara, ai lu’ Corini au avut 1-0. Au pierdut cu un gol primit în minutul 89. E puțin cam greu să scapi, în condițiile astea.

Cagliari – Parma 2-2. Sarzii au condus de două ori, dar n-au câștigat nici de data asta. Au luat gol în prelungiri și sunt la al treilea egal consecutiv în Serie A. Egali pe teren, egali în clasament, în ceea ce pare un posibil duel pentru Europa.

Atalanta – Genoa 2-2. Iar au făcut bergamascii spectacol prin alte părți, ca apoi să vină acasă și s-o comită. Acum n-au reușit să o dovedească pe Genoa, cea mai slabă echipă din Serie A în deplasare. A marcat din nou Ilicic și a salvat un punct, suficient pentru ca La Dea să o depășească pe Roma și să fie din nou în Top 4. Pentru că a bătut Lecce, genovezii nu au avut motive să fie la fel de mulțumiți de egalul ăsta.

Milan – Verona 1-1. A mers Hellas pe Meazza și a scos sufletul din rossoneri, păcăliți ușor de câteva rezultate pozitive în care oricum nu jucaseră cine știe ce. La fel ca în Cupă, cu Torino, au egalat cu un șut deviat al lui Calhanoglu, să aibă turcu’ impresia că-i în formă. Dacă nu era cretin Amrabat să ia roșu, puteam asista la prima victorie gialloblu la Milano. Au avut ragazzii lui Juric două bare, au avut și cei fără de Ibra una, pe final, dar ar fi fost prea mult să bată iar gâfâind. S-au consolat cu „la prima volta” pentru Maldini al III-lea. Adică debutul în Serie A al lui Daniel, fiul lui Paolo și nepotul lui Cesare. A intrat în prelungiri, n-a avut timp să arate care e treaba cu el.

Lazio – SPAL 5-1. Tot ce fac ăștia în perioada asta se termină inevitabil bine. Chiar și când joacă prost scapă, așa cum am văzut etapa trecută. Dovada că intră tot e al doilea gol al lui Immobile (da, altă doppietta, cu care a ajuns la 25 de goluri în 21 de meciuri). Sau faptul că și Bobiță Adekanye, un nigerian de 20 de ani, a marcat la nici 10 minute petrecute pe teren. Iar SPAL e din nou ultima, la golaveraj.

Udinese – Inter 0-2. A debutat Eriksen în Serie A, dar treaba a mers după ce au intrat Brozovic și Alexis. Lukaku a dat ambele goluri și e jucătorul din Top 5 campionate care a marcat cel mai mult în deplasare în sezonul ăsta – 12 bucăți. Un fel de prima oară și aici: fără Samir în poartă, ai mei au terminat în sfârșit un meci fără gol primit în 2020. La fix, că tot avem Derby della Madonnina etapa viitoare.

Sampdoria – Napoli 2-4. A treia victorie consecutivă pentru Gattuso, un nou golazo pentru Quagliarella (că asta știe el să facă) și o revenire a Doriei anulată pe final. A marcat noua achiziție Demme, băiatul cu prenume care îi face pe napoletani să tresară. E primul Diego care dă gol pentru Napoli în Serie A, după aproape 30 de ani. Și tot pe Marassi. Da, Ăla e celălalt. Asta înseamnă „la prima volta” cu stil.